Ейдетика
(067) 98 360 89
Шаблоны Joomla 2.5 здесь: http://joomla25.ru/shablony/

10 правил дитячого читання Даніеля Пенака

 

Досвід показав, що 10 правил письменника Даніеля Пенака, які відносяться до дитячого читання працюють, і працюють добре.

Правило перше. Право не читати. Воно означає, що не можна змушувати дитину читати силою. Нічого доброго з цього не вийде.

Правило друге. Право перескакувати. Деякі батьки лають дитину, якщо вона перегортає сторінки, пропускаючи частини тексту і читає далі. По-перше, згадайте себе: читаючи, наприклад, «Війну і мир», невже ви не пропускали довгі описи природи? Ну а якщо в захоплюючому детективі або романі вам було цікаве закінчення, а часу для дочитування практично не залишалося, невже ви не перескакували і не перегортали кілька сторінок вперед? Ось тому ви і не повинні забороняти це дитині. Це абсолютно нормально і, навпаки, говорить про інтерес дитини до читання, про бажання отримати результат. І це чудово.

Правило третє. Право не дочитувати. Близьке до другого правила. У світі дуже багато нецікавих і поганих фільмів, так само як багато нецікавих і поганих книг. Можливо, не поганих, а просто не відповідних в даний момент інтересам і віку читача. У кожному разі, не можна заставляти дитину дочитувати до кінця, якщо вона цього не хоче.

Правило четверте. Право перечитувати. Багато дітей люблять перечитувати улюблені книги, особливо якісь уривки. У дитинстві в багатьох з нас була збірка оповідань Миколи Носова. Відмінні твори, в них багато гумору, у віці 9-10-11 років багато дітей напевно з радістю їх прочитають.

Правило п'яте. Досить спірне на перший погляд правило, але насправді воно одне з найважливіших, і його потрібно беззастережно дотримуватися. Право читати що попало. (Звичайно, необхідно виключати небезпечну літературу, особливо тексти з інтернету.) Отже, якщо ви хочете, щоб книги доставляли дитині задоволення, дозвольте, щоб в її читанні не було ніякої особливої системи, ніяких правил. У житті школяра і так встановлена нескінченна безліч правил і заборон, тому дуже важлива саме така безсистемність, коли дитина може читати все що завгодно в розумних межах. Якщо вона читає комікси або фентезі замість покладених для літнього прочитання книг, не варто грізним голосом вимагати: «Прочитай спочатку це, а потім прочитаєш те!»

Правило шосте. Право на боварізм. Боварізм - це захопливо-піднесене ставлення до прочитаного, до головних героїв, небажання бачити межу між казковими, фантазійними світами і реальним світом. Це особливість підліткового віку. Підлітки часто ділять світ на добро і зло. У них немає сірих відтінків, лише чіткий поділ на чорне і біле. Підлітки схильні до пафосу, до максималізму. Це необхідний і правильний етап розвитку особистості. Гірше, якщо цей період випадає, незрозуміло, що відбувається у підлітка в мозку. Найгіршу помилку, яку можуть здійснити батьки, - це почати висміювати ідеали підлітка. Щоб не втратити повагу і не викликати ненависть своєї дитини, будьте толерантні.

Правило сьоме. Право читати де попало. В дійсності, якщо дитина читає за їжею, бере з собою книжку, вибачте за подробиці, в туалет або читає під час поїздки в машині або автобусі - це не дуже корисно для очей, для травлення. Але це показник того, що дитина полюбила читати по-справжньому.

Правило восьме. Право читати вголос. Бувають моменти, коли дитина в повному захваті від прочитаного. Вона приносить книгу батькам і починає вголос зачитувати вподобане місце. Не обривайте її! Порадійте тому, що у дитини розвивається дикція, тренується слухова пам'ять, а головне - тому, що вона дійсно полюбила читати. Якщо вона приносить вам щось цікаве, значить, ви в її житті займаєте вагоме місце. Особливості перехідного періоду, приправлені елементами неправильного виховання, часто призводять до того, що батьки повністю втрачають авторитет у своєї дитини. Тому цінуйте те, що дитина прагне розділити з вами радість від прочитання вголос улюблених уривків, - це означає, що у вас хороші, довірчі відносини.

Правило дев'яте - це право «втикати». Означає право дістати з полиці будь-яку книжку і 3-5 хвилин вільного часу присвятити декільком сторінкам цієї книги. Можливо, якщо дитина відкриє книгу на потрібній сторінці і вона її «заціпить», вона прочитає її цілком - це по-перше. По-друге, чим більше книг пройде через дитину таким чином, тим краще, тому що навіть пара сторінок розширює кругозір і залишається в пам'яті. Навіть, якщо в руки дитини потрапила книга, до якої вона ще «не доросла», можливо, через якийсь час, коли знання з неї їй знадобляться, вона обов'язково згадає і прочитає.

Правило десяте і останнє. Право мовчати про прочитане. Тобто якщо дитина не хоче з вами обговорювати прочитану книгу - це абсолютно нормально. Можливо, деякі речі вона вважає занадто особистими, за деякі речі їй соромно, і таке може бути. У такому разі не треба витягувати насильно з неї те, що вона вважає чимось таємним і обговорювати не хоче. Однак це зовсім не означає, що книжка ніяких думок у неї не викликала і що ви повністю втратили довіру своєї дитини.

Отже, це були 10 правил від Даніеля Пенака. Якщо ви перепробуєте всі ці поради, то ви гарантовано прищепите своїй дитині любов до читання.


_______________________Ейдетика. Розвиток пам'яті та асоціативного мислення. Персональний сайт Ірини Кадомцевої. Київ - 2017_____________________