Ейдетика
(067) 98 360 89
Шаблоны Joomla 2.5 здесь: http://joomla25.ru/shablony/

Як вивчити ноти: практичні рекомендації

 

Питання, яке турбує кожного, хто починає пізнавати музичний світ - як швидше вивчити ноти? Сьогодні ми постараємося трохи полегшити вам життя в галузі вивчення нотної грамоти. Слідуючи нескладним рекомендаціям, ви переконаєтеся, що в цій праці немає нічого складного.

Перш за все, можу констатувати, що навіть професійні музиканти зі значним досвідом гри не завжди можуть правильно подати інформацію. Чому? За статистикою, 95% піаністів отримують музичну освіту в ніжному віці від 5 до 14 років. Навчання нотам, як основа основ, вивчається в музичній школі в перший рік навчання.

Тому люди, які тепер знають ноти «на зубок» і грають найскладніші твори, вже давно забули, як вони ці знання отримували, яка методика використовувалася. От і виникає проблема: музикант знає ноти, а як вивчити інших - не зовсім представляє.

Отже, перше, що обов'язково необхідно вивчити - це те, що нот всього сім і у них є певний порядок. «До», «ре», «мі», «фа», «соль», «ля» і «сі». Важливо, що послідовності назв потрібно чітко дотримуватися і з часом ви будете знати їх, як «Отче наш». Цей простий пункт дуже важливий, адже лежить в основі всього.

Відкрийте нотний зошит і подивіться на перший рядок. Він складається з п'яти лінійок. Цей рядок називається нотний стан або нотоносій. Напевно ви відразу ж звернули увагу на значок, що виділяється з лівого боку. Багатьом, в тому числі і тим, хто раніше не читав ноти, він вже зустрічався, але вони не надавали цьому значення.

Це - скрипковий ключ. В нотній грамоті скрипкових ключів декілька: ключ «соль», ключ «фа» і ключ "до". Символ кожного з них - це змінене зображення рукописних латинських букв - G, F і C відповідно. Саме з таких ключів починається нотоносій. На даному етапі навчання занадто заглиблюватися не варто, всьому свій час.

Тепер переходимо до складнішого. Як же запам'ятати, де на нотному стані яка нота розташовується? Починаємо з крайніх лінійок, з нот мі та фа.

Щоб легше було вивчити, проведемо асоціативний ряд. Цей метод особливо доречний при навчанні дітей, оскільки одночасно розвиває у них уяву. Закріпимо ці ноти за якимось словом або поняттям. Наприклад, з назв нот «мі» і «фа» можна скласти слово «МІФ».

Наступним кроком переходимо до трьох середніх лінійок і таким же чином запам'ятовуємо ноти «соль», «сі», «ре».  Наприклад: «СОЛоне СІРЕ».

Тепер звернемо увагу на ноти, які оселилися між лінійками: «фа», «ля», «до», «мі». Складемо, наприклад, асоціативне словосполучення «ФЛЯзі ДОбре МІж ...».

Наступна нота «ре», яка знаходиться під нижньою лінійкою, і «соль» - над верхньою. Складаємо, наприклад слово, «РЕСОра». У самому кінці запам'ятовуємо додаткові лінійки. Перша додаткова знизу - нота «до», перша додаткова зверху - нота «ля» - слова «ДОЛЯ».

Щоб краще запам’ятати увесь рядок, уявляємо з утворених слів історію: МІ-Ф поСОЛили чимось сірим; СІ-РЕ поклали у Ф-ЛЯгу, якій ДОбре МІж РЕ-СОрою; у ресори цікава ДО-ЛЯ.

Знаки, які використовуються на нотоносці - це знаки альтерації, тобто підвищення і зниження звуку на півтону: дієз (схожий на решітку), бемоль (нагадує латинську "b") і бекар. Ці знаки позначають підвищення, зниження і скасування підвищення/зниження відповідно. Вони завжди ставляться перед змінюваною нотою або при ключі.

Ось, власне, і все. Сподіваюся, що дані рекомендації допоможуть вам якомога швидше освоїти ази нотної грамоти і приступити до тренування техніки гри на піаніно!

 

Якщо ця стаття стала Вам у пригоді, будь ласка, проголосуйте за неї.

( 14 Голосів ) 
 


_______________________Ейдетика. Розвиток пам'яті та асоціативного мислення. Персональний сайт Ірини Кадомцевої. Київ - 2017_____________________