Ейдетика
(067) 98 360 89
Шаблоны Joomla 2.5 здесь: http://joomla25.ru/shablony/

Заучування віршів методом піктограм

 

 Вчіть дитину яким-небудь невідомим йому п'яти словам –

 вона буде довго і марно мучитися, 

але зв'яжіть двадцять таких слів з картинками,

і вона їх засвоїть на льоту.

(К. Д. Ушинський)

Заучування віршів для дитини має величезну користь: розширюється кругозір, розвивається пам'ять, формується культурний рівень маленької людини. До речі, найсприятливіший вік для заучування віршів у дитини 4-5 років. Але іноді малюкам важко дається цей процес.

Існує багато способів і методик заучування віршів. Ми хочемо запропонувати для роботи з дітьми один з методів ейдетики – метод піктограм, тобто схематичне зображення предметів і дій.

Для пізнання світу діти зазвичай використовують наочно-образне мислення. Картинний фон, який спостерігає дитина, одночасно з читанням вірша, допомагає сприйняти вірш за двома органами відчуттів - зорового і слухового, а значить, краще його уявити і запам'ятати.

Спочатку потрібно навчити дитину графічному зображенню предметів. Намалюйте дитині декілька загальновідомих піктограм і запитайте, чи знає вона, що означають ці зображення? Наприклад:

Потім попросіть дитину самостійно зобразити слова, які ви будете називати. Наприклад:

Грайтеся в цю гру кожного дня. Поступово ускладнюйте завдання, і переходьте від конкретних іменників:

  до абстрактних:

Коли дитина почне гарно справлятися із завданням, починайте її вчити зображувати дії, прикметники, природні явища, речовини, почуття  і т. ін.

а згодом цілі речення

і абзаци:


Незабаром дитина зможе схематично зображувати будь-яку почуту інформацію і з легкістю її відтворювати.

В цей час спробуйте за допомогою методу піктограм запам’ятовувати вірші.

Пропонуємо до вашої уваги етапи заучування вірша:

1. Перш, ніж приступити до заучування вірша, прочитайте його з виразом. Якщо дорослий розкаже його напам'ять - буде просто чудово.

2. Потім обов'язково поясніть дитині незнайомі або незрозумілі слова і вирази.

3. Після цього прочитайте вірш ще раз, не поспішаючи, акцентуючи смислові моменти.

4. Після повторного прочитання розкажіть дитині про автора цього твору, а також про те, як і коли він написаний. Такий підхід полегшує сприйняття поезії і розвиває системне мислення.

5. Обов'язково розгляньте з дитиною ілюстрації до вірша, і дайте відповідь на всі його питання.

6. Потім прочитайте вірш ще раз.

7. Тепер разом з малюком намалюйте схематичні картинки до кожного або майже до кожного рядка вірша.

8. А тепер можна приступити до заучування вірша, використовуючи підказки - схеми. Попередьте малюка, що цей твір ви будете вчити напам'ять, мотивуйте дитину на заучування.

9. Коли вірш буде виучено, запропонуйте дитині зробити книгу віршів. Час від часу можна розглядати створену книгу, відтворювати вивчені раніше тексти. Це цікаве заняття дає дитині можливість бачити результати своєї діяльності, підтримувати літературний багаж і тренувати пам'ять. 

Засвоївши метод піктограм, дитина в майбутньому буде з легкістю запам’ятовувати вірші, писати опорні конспекти, перекази, шпаргалки. Для цього їй буде достатньо навіть простого схематичного зображення до речення або смисловому фрагменту.

Бажаємо успіху!

Заучування віршів. Метод піктограм

 

Якщо ця стаття стала Вам у пригоді, будь ласка, проголосуйте за неї.

( 121 Голосів ) 


_______________________Ейдетика. Розвиток пам'яті та асоціативного мислення. Персональний сайт Ірини Кадомцевої. Київ - 2017_____________________